כל המידע על שמן הזית

בריאות מתחילה בבית... הבד

על ערכיו וסגולותיו הבריאותיות של שמן הזית ״שמנא כתית מעולה, מכבישה קרה וסחיטה יחידה״, כבר אין צורך לספר. מדובר בס״סופר פוד״ לכל דבר, המכיל חומצות שומן חיוניות לפעילות המוח והגוף ונוגדי חימצון טבעיים בעלי תרומה משמעותית לבריאות ולחוסן. רבים עדיין לא יודעים, שקיים הבדל מהותי בין שמן זית שנעצר בבית בד בוטיק בשיטת ״הסחיטה היחידה״ ומאוחסן בתנאים הקפדניים ביותר, ולבין שמן הזית מייצור תעשייתי. מערך הייצור המשוכלל שלנו מאפשר ייצור שמן זית עשיר ובריא במיוחד, מאחר והפרדת השמן מהזית מתבצעת בסחיטה אחת ויחידה (להבדיל מייצור תעשייתי המבצע שתי סחיטות, תוך שטיפת השמן במים). עצירת השמן בשיטת ״הסחיטה היחידה״, היא גם היחידה שמאפשרת שימר מרבי של הרכביבים התזונתיים והבריאותיים של שמן הזית שמנא.  

שמן זית מבית טוב

שמן הזית מבית הבד ״שמנא״, הוא שמן זית מלא מרוכז ועשיר יותר בנוגדי חימצון טבעיים (פוליפולינים) המסייעים בין היתר בשמירה על בריאות הלב והעורקים. מאחר והייצור בבית הבד מתבצע בכבישה קרה ו״סחיטה יחידה״, שמן הזית שלנו ניצב בדרגת באיכות העליונה ״כתית מעולה EXTRA VIRGIN״. 

מי שביקר אצלנו בעבר ורכש את אחד המוצרים מסדרת שמני הבית, וודאי כבר נוכח שבנוסף לכל היתרונות הבריאותיים, גם חיי המדף של השמן ארוכים יותר. 

אקסטרה ארומה. אקסטרה טעמים

המרקם המלא, הטעם הפירותי והארומה הייחודית שחשים כשטועמים את שמן הזית מבית שמנא, אינו נס המתרחש מעצמו. ה״מנערת״ הייחודית שלנו, מאפשרת להשלים את המסיק במהירות ולהביא את הזיתים מהכרם לבית הבד, בדיוק ברגע הנכון עבורם. עיתוי מדויק זה בשילוב עם טכנולוגית העצירה הייחודית שלנו, שומרים על הטעמים הרעננים והמקוריים של השמנים המצויים בזית. 

ב״שמנא״ ניתן למצוא קשת של טעמי ובלנדים, על בסיס זני הזית השונים שאנו מגדלים. בין אם זה ברנע-פישולין, ברנע-נבאלי, סורי, קורניאקי, לצ'ינו ועוד. מגוון של טעמים ועוצמות – לכל סוג של קולינריה. אצלנו, לכל איש יש שמן ולכל חייך יש בלנד שמתאים בדיוק לו. 

איכות שמן הזית

הפקת שמן מהזיתים על די דחיסה והידוק בלחץ נקראת כבישה.
בטמפרטורות גבוהות, ניתן להפיק מהזית כמויות גדולות יותר של שמן. אבל החימום מזיק לשמן ופוגם מאוד באיכויותיו. השמן המובחר ביותר מופק בכבישה קרה – כלומר בתהליך מכני (כתית) ובטמפרטורה שאינה עולה על 35 מעלות (תקן עולמי).

• ב'שמנא', מפיקים שמן זית רק בכבישה קרה, תוך הקפדה על טמפרטורה שאינה חוצה את רף 28 מעלות.

בשמנא, אנחנו משלבים מסורת של חקלאות עברית שורשית, עם מסורת של יצרני שמן זית מובחר מטוסקנה. המרקם המלא, הטעם הפירותי והארומה הייחודית שחשים כשטועמים את שמן הזית מבית שמנא, אינו נס המתרחש מעצמו. המנערת הייחודית שלנו, מאפשרת להשלים את המסיק במהירות ולהביא את הזיתים מהכרם לבית הבד, בדיוק ברגע הנכון עבורם. עיתוי מדויק זה בשילוב עם טכנולוגית העצירה הייחודית שלנו, שומרים על הטעמים הרעננים והמקוריים של השמנים המצויים בזית. הייצור בבית הבד מתבצע בכבישה קרה ו״סחיטה יחידה״, זאת בניגוד לשמן זית תעשייתי. שמן הזית שלנו ניצב בדרגת באיכות העליונה ״כתית מעולה EXTRA VIRGIN״!  בנוסף, גם חיי המדף של השמן ארוכים יותר משמן זית תעשייתי.

 

הגדרה זו מציינת תהליך שבו מופק שמן הזית מעיסת זיתים כתושים, רק באמצעות דחיסה, הידוק ולחץ. כלומר, הפקת שמן בתהליך מכני בלבד ! ללא תוספת של חומרים כימיים וללא הוספת שמן זית מתהליך ייצור אחר ! (ובשונה מתהליכי ייצור שמן זית נחות מזיכוך או זיקוק).
ב'שמנא', מפיקים שמן זית בתהליך כתית המתקדם והאיכותי ביותר.

יש להבחין בין איכויותיו של השמן לבין טעמו וצבעיו.
איכות השמן נקבעת:
א. בבדיקות מעבדה, בהם דרגת האיכות מוגדרת על פי ערכים כימיים קבועים לרמת החומציות של השמן (מידת החומצה האולאית)

ב. על ידי טועמים מקצועיים (בדיקה אורגנולפטית) הבוחנים קריטריונים חיוביים (פירותיות, מרירות, חריפות), מול קריטריונים שליליים בשמן (מעופש, סרוח, מתכתי, ישן ועוד).
לשמן זית כתית שתי דרגות איכות
כתית מעולה –EXTRA VIRGIN – שמן בעל חמיצות בשיעור עד 0.8% . זוהי האיכות הגבוהה ביותר ובה ערכים תזונתיים ובריאותיים מרביים.
כתית –VIRGIN או FINE – שמן בעל חומציות בשיעור הנע בין 0.9% ל 2%.
כל שמן הזית המופק ב'שמנא' הינו בדרגה העליונה: 'כתית מעולה' !

'סחיטה יחידה' הינה שיטה איטלקית-טוסקנית להפקת שמן זית באיכות פרימיום/בוטיק, בה מתבצע מיצוי כל השמן שבזיתים בסחיטה אחת בלבד. זאת, בשונה מהפקת שמן תעשייתית, המבצעת את הסחיטה בשני שלבים, תוך שטיפת השמן במים רבים, חימום וחיכוך כפול. יתרונות 'הסחיטה היחידה' הם בכך שהיא משמרת יותר מהפוטנציאל הקיים בפרי הזית ומפיקה שמן עשיר בנוגדי חימצון (פוליפנולים), המסייעים בשמירה על בריאות הלב והעורקים. שמן המופק ב'סחיטה יחידה' גם עשיר יותר בטעם, ארומה ופירותיות ובעל חיי מדף ארוכים יותר.
'שמנא' הינו בית בד הפועל כולו בשיטת סחיטה יחידה.

צבע השמן מושפע בעיקר מזן הזיתים וצבעם בזמן הפקת השמן (הזית משנה את צבעו לפי מידת ההבשלה מירוק בוסר ועד שחור עתיר שמן). שמן שצבעו ירוק הופק מזיתים ירוקים וככל שהזיתים שחורים יותר, השמן בהיר יותר ונוטה לצהוב. שמן זית כתית, יכול להיות צלול או עכור כתוצאה מסינון או אי סינון המשקעים (ראו 'ראשון המסיק'). טעם הזיתים אף הוא מושפע מזן הזיתים (זנים שונים = טעמים שונים), משלב ההבשלה בו נמסקו הזיתים וכמובן כמו ביין, מהאזור הגיאוגרפי של הכרם. בעוד שהאיכות מוגדרת בערכים ונקבעת בבדיקות מוסמכות, הטעם הוא עניין להעדפה אישית של הצרכן.
כמו בהתאמת יין לבן או אדום, ממליצים ב'שמנא' להתאים את שמן הזית למנות, תוך גיוון זנים וטעמים במנות השונות.

שמן זה הינו שמן בתולי שלא עבר סינון או הצללה לאחר הפקת השמן (יש לומר: העצירה). זהו שמן בעל ארומה מודגשת, המזכירה טעמים פירותיים ועשבוניים, יחד עם החריפות והמרירות המאפיינים את פירות הזית הצעירים. בדומה לחגיגת הבוז'ולה -יין הילולים צעיר ורענן, 'ראשון המסיק' הוא השמן הראשון של מסיק הזיתים בכל שנה. זהו שמן מיוחד ואנין, המופק בכמות מוגבלת ומשווק מיד בתום המסיק.

שיווקו עד כחודשיים-שלושה מהמסיק, בבקבוקים שקופים, מאפשר להתענג גם מצבעו המלא-ירוק-מעונן. שמן ראשון המסיק עשוי להכיל משקע קל בתחתית הבקבוק. מדובר בחלקיקי הזיתים שנותרו בשמן בתהליך הכבישה ושקעו מטה. הדבר אינו מעיד על דרגת האיכות של השמן, או משפיע על טעמו.

ב'שמנא' – ניתן לרכוש 'ראשון המסיק' מ 10 זנים המניבים טעמים שונים ועוצמה שונה.

כאמור, זנים וסוגים שונים של זיתים מניבים שמנים בטעמים שונים. לעיתים כפי שעושים ביין (בלנדים דוגמת קברנה-מרלו-פטיט סירה וכד'), נוהגים לערבב סוגים שונים של שמן זית שהופק בתהליך כתית ובכבישה קרה, כדי להגיע לטעם מועדף, מעניין, מיוחד. סוג זה של עירוב (בלנד) אינו פוגע באיכות השמן ומשפיע על הטעם בלבד. אסור לערבב שמן זית בשמן צמחי ממקור אחר (למשל שמן תירס, סויה וכד'). שמן כזה אינו עומד בסטנדרטים שנקבעו לשמן זית איכותי ואינו יכול להיקרא שמן זית. מיותר לציין כי שמן נחות זה אינו מכיל את סגולות התזונה והבריאות המיוחסות ומוכרות בשמן זית אמיתי.

ב'שמנא' מציעים גם מספר בלנדים ייחודים, בין השאר ברנע-פישולין, סורי-ברנע, נאבלי-סורי-ברנע ועוד.

סבון של "שמנא" הינו סבון של שמן זית ללא פרבנים וללא SSL. מהם פרבנים ולמה הם מזיקים? הפרבנים הם כימיקלים המשמשים כקוטלי חיידקים למוצרי קוסמטיקה. מוסיפים אותם על מנת לשמור על חיי מדף ארוכים יותר. מחקרים מראים שפרבנים עלולים להזיק לגוף – להפריע לפעילות ההורמונלית, להזיק לפוריות ולעלות את הסיכוי לחלות בסרטן. אנחנו לא מוסיפים חומרים משמרים לסבונים שלנו, כי אין צורך. אנחנו מכינים אותם בכמויות קטנות, כך שהם לא יושבים על המדף למשך שנים. כמו כן, בסבונים מוצקים אין נוזלים מיותרים שיכולים לייצר בקטריה. בנוסף, בסבונים תעשייתיים יש גם SSL (סודיום לאוראט סולפאט) – מנקה מקציף-תוקף שומן. מוסיפים את החומר לסבון כדי שיקציף, ויגרום למשתמשים בו לחוש נקיים, אלא שהחומר מאוד חזק, ובשימוש בו אנו הורסים את שכבת השומן הטבעית שהעור מייצר, מה שגורם לאלרגיות, גירוי העור וכו'. הסבון של "שמנא" מקציף יפה גם מבלי להוסיף SLS, כיוון שאנו משתמשים בשמנים טבעיים ולא בכימיקלים המשמשים בתעשייה כשמן סינטטי, שלא מקציף טוב (ולכן מוסיפים אליהם בתעשייה SSL).

מחפשים שמן זית איכותי מומלץ? אלפי לקוחות מרוצים יעידו על הטעם, הארומה והשרידות הגבוהה של שמן זית שמנא, שמן זית בוטיק. לא סתם לקוחות רבים מגיעים אלינו מפה לאוזן כדי לקנות את שמן הזית האיכותי המומלץ שלנו. נסו גם אתם – ולא תתאכזבו.

שמן זית בריאות הינו שמן זית בדרגת איכות גבוהה. כלל היתרונות הבריאותיים של שמן זית, באים לידי ביטוי ביתר שאת כאשר מדובר על שמן זית בוטיק. דרגת האיכות נקבעת על פי בדיקות מעבדה ובאמצעות טועמים מקצועיים. כתית מעולה – EXTRA VIRGIN הוא שמן זית בעל חמיצות בשיעור עד 0.8%. זוהי האיכות הגבוהה ביותר ובה ערכים תזונתיים ובריאותיים מרביים. כמו כן, בשיטת ה"סחיטה יחידה", בה אנחנו בשמנא עושים שימוש, שמן הזית עובר פחות סחיטות משמן זית תעשייתי, מה שמשפר את רמת האיכות והבריאות שלו.

נכון, יש פערים במחיר בין שמן זית בוטיקי איכותי לשמן זית "שמנא", אולם בסופו של דבר הפער איננו משמעותי – אצלנו הכסף שלכם קונה הרבה יותר – גם איכות, גם בריאות וגם טעם. שמן הזית של "שמנא" נעשה בכבישה קרה, בשיטת הסחיטה היחידה, ללא מעורבות מים בהליך הפקת השמן. בתי בד תעשייתיים משתמשים במים, ולאחר מכן מבצעים תהליך של הפרדת השמן מהמים. הבעיה היא שהמים ממיסים פוליפנולים ואנטיאוקסידנטים חיוניים. הגיע הזמן לעבור לשמן זית איכותי של "שמנא". 

מחפשים בית בד במרכז הארץ? בית הבד שלנו ממוקם במושב חגור שליד כפר סבא, רחוב הכלנית 81. בהתחלה היה לנו בית בד קטן שייצר קילו וחצי של שמן זית בשעה, עד שהחלטנו להביא ארצה בית בד גדול וייחודי מאיטליה, שמפיק טון וחצי של שמן בשעה. בנוסף, אנחנו מבצעים פעולות לכל המשפחה בבית הבד. לפרטים חייגו: 03-903-3383

ניתן לרכוש שמן זית 18 ליטרים מ"שמנא". היתרונות המרכזיים הם: המחיר – ככל שרוכשים בכמויות יותר גדולות אז המחיר יותר. זמינות – לא נוצר מצב ש"נתקעים" בלי שמן זית. חיי מדף – שמן זית מחזיק בין שנה לשנה וחצי כשמאוחסן בצל.

שמנא – בית בד בוטיק במושב חגור מחזיקה בתו האיכות של ענף הזית. מדובר על תו איכות וולונטרי שכפוף לתקן הישראלי לשמן זית. התו מוכר בציבור ויש לו ערך ניכר עבור חובבי שמני הזית. שמן זית ישראלי הוא שמן שהופק מפירות עצי זית הגדלים בישראל.

מגדל זיתים הוא חקלאי שיש בחזקתו עצי זית הגדלים בישראל והוא רשום בספר המגדלים בענף הזית, במועצת הצמחים, מקיים את הוראותיה ומשלם היטלים כחוק. יצרן שמן זית (ישראלי): מגדל או בעל בית בד הקונה פרי זיתים הגדלים בישראל. משווק: אדם, חברה, רשת או בוטיק שמתעסקים בשיווק ומכירה של שמן זית ישראלי. רישיון יצרן – רישיון הניתן בהתאם לצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (הסחר במזון, ייצורו והחסנתו), תשכ"א-1960. שמן זית כתית: שמן זית המופק עפ"י כללי האיכות של שמן הזית בהתאם לתקן הישראלי או/ו התקן הבינלאומי. שמן זית כתית מעולה: שמן זית המופק עפ"י כללי האיכות של שמן הזית בהתאם לתקן הישראלי ו/או התקן הבינלאומי.

שאלות נפוצות על שמן זית

רבים מלקוחותינו המגיעים למרכז המבקרים של בית הבד שמנא במושב חגור, שואלים האם ניתן לטגן בשמן זית? הנה התשובה.

הדעה הרווחת היא ששמן הזית מיועד לבישול בחום נמוך בלבד, ושמנים אחרים כגון שמן הסויה, שמן הקנולה, התירס והחמניות הם השמנים המיועדים והמומלצים לבישול וטיגון בחום גבוה. אך זו טעות לחשוב כך, למעשה ההפך הוא הנכון. שמן הזית הוא השמן הטוב והמומלץ ביותר לכל סוגי הבישול, הטיגון והצלייה.

טמפרטורת השריפה של שמן הזית היא 220 מעלות, ונקודת העישון שלו כ-180 מעלות. שיעור הרדיקלים החופשיים הנוצרים בעת חימום שמן הזית הוא נמוך משמעותית ביחס לחימום שמנים אחרים. כ-2% לעומת 18% הנוצרים בשמן סויה וקנולה. איכות השמן משפיעה מאוד, ככל שחומציות השמן נמוכה יותר כך יהיו פחות חומצות שומניות שיוכלו להתפרק. שמן הזית מכיל נוגדי חימצון וע"כ טמפרטורת השריפה גבוהה יותר.

מה היא טמפרטורת השריפה של שאר השמנים והשומנים?

שמן זית – 220 מעלות.

חמאה – 110 מעלות.

מרגרינה – 140 מעלות.

שמן סויה, תירס, קנולה וחמניות – 160 מעלות.

מסקנה? שמן הזית הוא השמן המומלץ, הטוב והאיכותי ביותר לטיגון ובישול בחום גבוה. בואו לרכוש שמן זית איכותי מבית שמנא.

 
 

בבית הבד שמנא קיימים סוגים שונים של שמני זית. סוג הזית ובשלותו הם רק חלק מהמרכיבים שמעניקים לשמן הזית את טעמו הסופי. על מנת להבדיל בין שמן זית אחד לאחר, חשוב ללמוד לטעום את שמן הזית. לכן נלמד, איך טועמים שמן זית בצורה נכונה.

ישנם מספר גורמים אשר משפיעים על טעמו של שמן הזית (סוג הזית, בשלות הזית וכו'). בדומה ליין, קיימת דרך מסויימת לטעום שמן זית. היום נבדוק מה היא הדרך הטובה ביותר להחליט איזה שמן זית לקנות.

1. שופכים כף שמן זית לגביע זכוכית ומניחים את היד מתחת לגביע כדי לחמם מעט את השמן. עם היד השנייה, חוסמים את חלקו העליון של הגביע תוך ערבוב עדין בתוך הכוס. לאחר כ-5 שניות, משחררים את חלקו העליון של הגביע כדי לשחרר את הריחות.

2. מביאים את כוס גביע הזכוכית לאף ומריחים את שמן הזית. הערבוב שעשינו בשלב הקודם, מאפשר לשמן הזית לשחרר ריח חזק יותר.

3. תהליך הטעימה עצמו זהה לתהליך הטעימה של יין. לוקחים לגימה קטנה של שמן הזית, ומביאים אותה אל החלק התחתון של הלשון ולוקחים נשימה. נשימה זו תפיץ את השמן בפה ותסייע לשחרר את הטעמים של שמן הזית.

שמן זית אמיתי צריך להיות עם ריחות וטעמים של ירוק, אדמה, דשא וכדומה. שמן זית מזויף בדרך כלל ירגיש שומני וחסר טעם. דרך טובה לבדוק את איכות שמן הזית היא להריח אותו מקרוב, ולבדוק אם מתקבל ריח מעופש/חמצמץ או ריח נייטרלי וארומטי של זיתים. 

הפלסטיק לא עושה טוב לשמן. ישנו תהליך שבו מועברים חומרים מהפלסטיק לשמן וההפך וזה לא מטיב עם טעמו של שמן הזית. קראו עוד על אחסון שמן זית בפח.

מכיוון שתהליך הפקת שמן הזית נחשב לרוב בריא יותר ועשיר יותר בנוגדי חימצון – ההמלצה שלנו היא להשתמש בשמן זית

זני שמן הזית בבית הבד שמנא

זהו הזן העיקרי באנדלוסיה – ספרד, מגדלת הזיתים הגדולה בעולם, ואנדלוסיה היא חבל ארץ עם שטח מטעי הזיתים הגדול בעולם. השמן מזיתי ה'פיקואל' הוא הנסחר ביותר בתבל. עץ הזית 'פיקואל' עמיד בתנאי מזג אוויר קיצוניים, ובישראל ניטע ברמת- הגולן, בגליל, באזור החוף ואפילו בנגב. בהבשלה מלאה צבע הזיתים שחור חזק ואחוז השמן בזית בינוני – כ 13%-עד 15% בלבד. שמן הפיקואל יציב ביותר – בעל גוף מלא ומרקם עשיר, מרירות וחריפות נמוכה וללא ריח מודגש. זהו השמן שרבים מזהים כשמן ה'ספרדי'. מתאים לבישול, לטיגון ולתיבול בזכות טעם שאינו משתלט.

מוצאו של זית זה בקטלוניה שבצפון ספרד. זהו זן "עולה חדש' בישראל ומאופיין בזית עגול וקטן יחסית. ניטע והשתרש היטב באזורים שונים ברחבי הארץ. עמיד לקור ואינו רגיש לחום. השמן טעים ומתוק יחסית לזנים הארצישראלים, ללא ריח מודגש. עוצמת הפירותיות של השמן בינונית. מרירות וחריפות נמוכה. טוב לבישול ולתיבול מעודן בזכות טעמו הנייטראלי.
חיי המדף לטעמו האופייני של שמן זה קצר יחסית והוא במיטבו עד כשנה מהמסיק.

זהו זן שמקורו באי זקינטוס שביוון אשר נטוע כיום בכל יוון ובעיקר באי כרתים. מהווה את הזן העיקרי לשמן ביוון. עץ ה'קורונייקי' פורה ויציב ובעל סרוגיות נמוכה. חסרונו בפרי זית קטן מאוד, לכן מניב למגדל כמות שמן נמוכה לדונם. בישראל מטפחים מעט מטעי 'קורונייקי' והיצע השמן מזן זה קטן ומחירו יקר יחסית. לשמן טעם עדין ומרקם נעים לחיך. מרירות חלשה וללא חריפות. זהו שמן באיכות גבוהה מאוד. נהדר לבישול ולתיבול ים תיכוני מעודן.

זית זה הוא העיקרי במטעי דרום צרפת. 'אחיו' הדומה לו אף מהווה את הזן העיקרי במרוקו. זן בעל אבקת פרחים פוריה במיוחד ולכן מקובל כיום גם כעץ 'מפרה' במטעים אינטנסיביים של זן הברנע המקומי. זהו זית דו שימושי נהדר גם לכבישה (מאכל) וגם לשמן. השמן באיכות גבוהה מאוד בעל ארומה מאוזנת, טעם פירותי ומרירות בינונית. מצטיין בתכולת חומצה אוליאית (75%) החשובה שבתכונות שמן הזית. מתאים לתיבול וגם לטיגון.

זן איטלקי שמקורו בטוסקנה. 'עלה' לארץ ונקלט היטב בנטיעות למטעים האינטנסיביים. לאחר שהוכיח צמיחה טובה ופוריות ברוכה. פרי הזית קטן יחסית ,אך היבול גבוה וכמות השמן בינונית-גבוהה. הזית משחיר מהר יחסית בתחילת העונה. תופעה 'מבלבלת' שאינה מעידה על בשלותו בפנים. לכן נותר על העץ זמן רב יחסית ללא נשירה ומאפשר גמישות במועד מסיקתו.

שמן הלצ'ינו זוכה לאהדה רבה בזכות ייחוסו וטעמו הטוסקני האהוב. זהו שמן רך ולא אגרסיבי כבר משלביו הראשונים לאחר 'הראשון במסיק'. מתאים לבישול, לטיגון, לאפיה ומעל הכל לתיבול עדין שמעניק את המרקם האהוב, אך אינו משתלט על המנה.

גם זן איטלקי זה מקורו בטוסקנה איטליה. הזית אליפטי וגודלו בינוני-קטן. כמו הלצ'ינו, תהליך ההבשלה של זית זה מביא ראשית את קליפת הציפה להשחרה מלאה ואח"כ מתבצע תהליך הבשלה פנימי. מסיק השמן בשלהי העונה מפיק שמן עז בעל ארומת אפרסקים מעניינת ובחלוך העיתים מתעדן השמן לטעם רך ועגלגל. למי ש'מכיר' את הפרונטויו מטוסקנה יופתי לגלות כאן טעמים שונים וחדשים. תוצר של הטרואר השונה.
מתאים בעיקר לתיבול איטלקי ולבישול.

זן עתיק יומין בארץ ישראל. נפוץ ואהוד הן למאכל והן לשמן. מקורו כנראה באיזור העיר 'צור' שלבנון, אך עם השנים השתבשה הגייתו מ'צורי' ל'סורי'. זהו הזן העיקרי במטעי 'בעל' (מטעים לא מושקים) בישראל. אינו מצטיין במעבר לתנאי גידול אינטנסיבים (מטעים מודרניים). קיימים מספר סוגים של זית 'סורי' ולכן ניתן לפוגשו בצורות מראה שונות. השמן בעל מרירות, חריפות וארומה מודגשת, המקובלת מאוד בקרב האוכלוסיה המקומית. זן זה שומר על מאפייניו – בהבדל קטן בסביבות גידול שונות (משפיעי מיקום, קרקע, אקלים). בעל אורך חי מדף של כשנתיים בכפוף לאחסון נאות. מתאים בעיקר לתיבול מאכלים 'מקומיים' ומאכלי הים התיכון.

זן זה המהווה מקור לגאווה ישראלית, פותח במכון וולקני ע"י פרופ' שמעון לביא – הגורו של מגדלי הזיתים בארץ ובעולם. פיתוחו נבט מזריעים שהובאו ממטע בקדש-ברנע שבחצי האי סיני. הזן החדש זוכה להצלחה רבה בארץ ובעולם ומטעים רבים ברחבי הגלובוס אימצו אותו (באוסטרליה, ניו זילנד, ארגנטינה, צ'ילה, יוון, ספרד ואיטליה), זאת בזכות היותו עץ חזק וזקוף, גדל במהירות, בעל פוריות גבוהה, ניבה מסחרית ותגובה טובה להשקיה – כנדרש במטעים אינטנסיביים בחקלאות המודרנית.

השמן באיכות גבוהה עם טעם פירותי רענן ופלפליות מודגשת. נוטה למרירות ים תיכונית, המתעדנת עם הזמן בחלוף תקופת השיקוע ולאחר התקופה המוגדרת כ'ראשון המסיק'. זן הדגל במטבח הישראלי העכשווי. מתאים לכל סוגי התיבול, הבישול והאפיה.

זהו זן 'ארצישראלי' הנטוע בעיקר בהרי השומרון ולמרגלותיהם, משם גם שמו הנגזר משמה הערבי של שכם (נאבלוס). זן 'הנאבלי' נפוץ ואהוד הן למאכל והן לשמן. הוא דומה ל'סורי' בעמידותו לתנאי גידול קשים של קרקע ויובש (השקיית בעל בהרים). פרי גדול ומעוגל המופיע בקבוצת סוגים בעלי נראות שונה אך תכונות דומות. השמן בעל מריריות וחריפות מעודנת בהשוואה ל'אחיו' הארצישראלי: הזן ה'סורי'. מתאים לתיבול, בישול ואפיה.

כמו הברנע גם זן זה הינו תוצר פיתוח וטיפוח של מכון וולקני בישראל. הזית קטן מכל אחיו המקומיים, עגלגל ומעט אליפטי. זהו זן מקומי חדש יחסית המתאים בצורתו למסיק ממוכן. פוריותו טובה ואחוז השמן טוב (עד כ 20%). על פי רוב שמן זה עדין מהברנע ובעל ארומה ייחודית לו. מתאים לתיבול, טיגון ובישול.

אנחנו כמובן מזמינים את כולם לבוא לבית הבד שלנו שבמושב חגור לפעילות משגעת של שעה וחצי, או לחנות שפתוחה בשעות הפעילות (ראו בלשונית "צור קשר"), אבל מי מכם שרוצה משלוח שמן זית ומתגורר באזורים: גוש דן, הרצליה, כפר סבא והוד השרון יכול לבצע משלוח מאובטח ומהיר דרך האתר של "שמנא" – שמן זית – מעבר לרכישה.

מחפשים שמן זית איכותי למכירה? מצאתם! אצלנו אתם לא רוכשים רק שמן זית. בכל פח של שמן זית טמונה חוויה שלמה של טבע – ושל איכות וחוסר התפשרות. בניגוד לשמן זית תעשייתי, אצלנו עושים הכל כדי לשמר את כלל הערכים התזונתיים והטעמים האיכותיים של הזית. רוצים לנסות? לשמן זית למכירה היכנסו ללשונית שמן זית – מעבר לרכישה.

עובדות חשובות על שמן הזית

שמן זית כתית מעולה יכול לעזור לאנשים המעוניינים  לרדת במשקל. תחושת השובע שהוא מביא איתו והעובדה שהוא מכיל שומנים בריאים, עשויים להקל על הירידה במשקל. עם זאת, מומלץ לצרוך שמן זית בצורה מתונה. מקור.

אודות לתכולתו האולאוקנתל (Oleocanthal), שמן הזית הוא בעל פעילות אנטי-דלקתית המפחית כאבי מפרקים ושרירים.  מחקרים רבים הובילו לכך שכך שאנשים שצרכו שמן זית באופן קבוע התלוננו פחות על תחושת כאב.שמן זית נלחם בסוכרת.

מחקר שנערך לאחרונה, ופורסם על ידי כתב העת המדעי Diabetes Care, הראה כי הדיאטה הים תיכונית, אשר שמן הזית הוא אחד מעמודי התווך שלה, יכולה להפחית את מקרי הסוכרת מסוג 2 ביותר מ -50%.

זאת בשל תכולת השומנים הבריאים של שמן הזית, אשר מסייע לווסת את רמות הסוכר בדם ואת ייצור אינסולין. מקור.

המערכת החיסונית חשובה מאוד לבריאותינו, זאת משום שהיא אחראית להילחם בנגיפים, חיידקים ומיקרואורגניזמים הגורמים למחלות שכיחות וכרוניות. שמן הזית עשיר בחומרים נוגדי חמצון וחומרים מזינים חיוניים נוספים  ובכך מסייע למערכת החיסונית להגן עלינו מפני מחלות.

שלוש כפות שמן זית ביום יכולות לעזור לאדם להוריד את לחץ הדם שלו. על פי מחקרים רבים, שומנים בריאים הכלולים בשמן זית יכולים לסייע בהורדת לחץ הדם הדיאסטולי והסיסטולי. מקור.

שמן זית הוא מרכיב מצוין לוויסות רמות הכולסטרול ולמניעת עודף כולסטרול רע בגוף. שומנים חד בלתי רוויים יכולים לעודד את ייצור הכולסטרול הטוב.

השומנים הבריאים והחומרים המזינים בשמן הזית הם אידיאליים לטיפוח השיער. ניתן להשתמש בשמן זית כתית מעולה כדי להחליק את השיער. טיפול בשמן הזית, עדיף על טיפולים בעזרת ג'לים וכימיקלים למינהם העשויים  לגרום יותר נזק מתועלת.

שוק מוצרי הטיפוח לעור עשיר ומגוון מאוד. שימוש בקרם על בסיס יום יומי, מעניק לחות ושומר על איכות העור אבל  שמן הזית הוא חלופה טבעית מצוינת. הוא מאפשר להזין את העור בצורה עמוקה,  לחדור את הקמטים ולמנוע סימני הזדקנות מוקדמים.

אנו מזמינים אתכם לרכוש שמן זית איכותי בבית הבד של שמנא במושב חגור ולהנות מחוייה טעימה, עשירה וייחודית.

העצות אינן מהוות ייעוץ רפואי או תחליף לייעוץ רפואי.

  • הרוכסן (רִיצְ'רָץ') נתקע? שימו מעט שמן זית על צמר גפן, ומרחו אותו לאורך הזיזים כדי להקל את הפתיחה. 

דלת חורקת? אין ספק שהרבה יסכימו שWD40 זה הפתרון היעיל ביותר. בהנחה ואין לכם כזה בהישג יד, מעט שמן זית על הצירים יכול לעזור בפתיחה ובהפחתת הרעשים.

ציפוי כלי הגינה המתכתיים במעט שמן זית יכול לעזור למנוע חלודה ולגרום לאפר להתנדף מהם בקלות.